05330534554 [email protected]

Konferans Çevirmeni Kimdir?

Konferans Çevirmeni, uluslararası görüşmelerde farklı dile sahip insanların söylemlerini hedef dile simültane olarak çevirmesidir. Konferans çevirmeni, konuşmacıların mesajlarının bütünlüğünü korurken hedef dilde doğru bir şekilde aktarmakla görevlidir. Konferans süreleri oldukça uzun sürdüğü için, bir konferans çevirmeni, en fazla 60 dakika boyunca simültane çeviri yapar. Bunun sebebi, çeviri eşzamanlı yapıldığından, çevirmenin bir saatten fazla sürede algısının kayması ya da çevirmenin ihtiyaçlarını giderip dinlenmesi için genellikle konferansta iki çevirmen bulunur. Konferans 6 ya da 7 saatten fazla sürdüğü takdirde üçüncü konferans çevirmen görevlendirilir. Bu tür tercümeler, tercümanın kulaklık takan dinleyicilerle birlikte mikrofona konuşarak bir kabin içinde gerçekleşir.

AIIC (International Association of Conference Interpreters) Nedir?

Uluslararası Konferans Çevirmenleri Derneği. Ulusal hükümetlerin, uluslararası kuruluşların veya sivil toplum kuruluşların toplantılarında gerçekleştirilir. Avrupa Komisyonu’nda, konferans çevirmenleri kişisel veya serbest çevirmen olabilir. Ayrıca, Bakanlar Konseyi, Avrupa Konseyi, Bölgeler Komitesi gibi çok önemli kuruluşlar için çalışabilirler.

Konferans Çevirmenlerinin Nitelikleri Nelerdir?

⦁ Yabancı dile kültürel unsurlarıyla birlikte hakim olma

⦁ Dinlediğini hızlıca analiz edebilme

⦁ Anında yeniden yapılandırma ve aktarma

⦁ Baskı ve strese karşı dayanıklı olması

TKTD Çalışma Koşulları

AIIC‘in kardeş kuruluşu olan Türkiye Konferans Tercümanları Derneği’nin çalışma koşullarından bazılarına göz atmak faydalı olabilir:

  • Konferans çevirmeni yeterli bilgiye sahip oldukları konularda görev yaparlar.
  • Konferans çevirmenliği mesleğinde çevirmenin sahip olduğu kişisel bilgi ve belgeler kesinlikle gizlidir.
  • Konferans çevirmenleri her koşulda duyduklarını tercüme etmek zorundalardır.
  • İstisnai durumlar dışında konferans çevirmenleri asla tek başlarına çalışmazlar.
  • Konferans çevirmenlerinin görevi sözlü çeviri yapmaktır. Yazılı çeviri yapmaz.

Koronavirüs’ün Konferans Çevirmenlerine Etkisi

Tüm dünyayı saran Koronavirüs salgınının en çok etkilediği meslek grubundan biri de konferans çevirmenliğidir. Konferans çevirisi, çok kalabalık bir ortamda ve sözlü olarak gerçekleştiğinden insan sağlığını tehlikeye atacak bu etkinlikler iptal edildiği için COVİD-19 günümüzde Zoom çeviri modülü gibi online ortamlarda gerçekleştirilir. Uluslararası ve yüz yüze olması gereken konferanslar, yurtdışı seyahatlerin engellenmesi sebebiyle farklı çevrimiçi platformlar aracılığıyla yapılmaya başlandı. Örneğin, KUDOS, Interprefy ve Zoom gibi araçlar kullanılmaya başlandı.

Bizden simultane çeviri hizmeti almak ve en iyi konferans çevirmeni kadrosuyla çalışmak için hemen ulaşın!

×

Hello!

Click one of our contacts below to chat on WhatsApp

× WhatsApp