05330534554 [email protected]

Uluslararası bir projeye hazırlanıyor ve yurtdışındaki kişiler veya işletmelerle iletişim kurmak için yardım mı arıyorsunuz? Öyleyse, dil uzmanlarınızın hangi becerilere sahip olması gerekir?

Uluslararası ticaret, birçok ülkenin ekonomik başarısının temel bileşenlerinden biridir. Investopedia’da uluslararası ticaretle ilgili bu makalenin belirttiği gibi, sabah kahvemizden akşam içtiğimiz bir kadeh şaraba kadar her şey bize uluslararası ticaret sayesinde ulaşıyor. İşletmeniz uluslararası ticaret yapmayı planlıyorsa, mevzubahis olan çok şey vardır. Bu nedenle, dil hizmetlerini doğru şekilde almanız önemlidir.

Yazılı ve sözlü çeviri, birbirine benzer ancak belirgin şekilde farklı iki dilbilim disiplinidir. Her iki hizmet de bir dilin diğerine dönüştürülmesiyle ilgilenirken, tercümanların yaptığı gibi ‘anında’ çeviri yapmak zorunda kalmakla, oturup çevirinin nasıl ilerlediğini düşünmek ve önceki kısımları istenen şekilde tekrar gözden geçirmek için zaman ayırabilmek arasında temel farklılıklar vardır.

Bu nedenle, profesyonel yazılı veya sözlü çeviri hizmetlerinden yararlanmak istiyorsanız, uluslararası hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabilecek dilbilimcilerden beklediğiniz becerileri değerlendirmenin zamanı geldi. Gelin, yazılı ve sözlü çevirmenlerin ihtiyaç duyduğu farklı beceri gruplarına bir göz atalım!

Yazılı çeviri uzmanları 

Mükemmel dil becerileri için yazılı (ve sözlü) çevirmenlere ihtiyacınız olduğu bariz. Ancak konu mükemmel yazılı çevirmeni görevlendirmeye geldiğinde başka nelere dikkat etmelisiniz? 

Çevirmeninizin kelimelerle arasının iyi olmasının yanı sıra noktalama işaretleri konusunda da uzman olması gerekir. Her tırnak işareti, virgül ve noktalı virgülün doğru yerde olmasını sağlamak çeviri açısından önemli bir unsurdur. Nihayetinde, yanlış noktalama işaretleri sürekli olarak okuyucunun dikkatini verilmesi gereken mesajdan uzaklaştırırsa, en iyi ifade edilmiş belge bile özelliğini kaybedebilir.

Burada püf nokta, ayrıntılara özenle dikkat edilmesidir. Mızmız olarak gördüğünüz ve küçük şeyleri kafasına takan arkadaşlarınızı veya meslektaşlarınızı bilirsiniz ya… Belgelerinizi çevirmesini isteyeceğiniz türden insanlar onlardır!

Sektöre özel beceriler

Sektörünüzde özel terminoloji kullanılıyor mu? Bir ‘yabancı’nın kolayca kavramakta zorlanabileceği karmaşık fikirlerle mi uğraşıyorsunuz? Eğer öyleyse, sektöre özgü becerilere sahip bir çevirmeni görevlendirmek her şeyi değiştirebilir. Sektörünüzü renklendiren temel kavram ve ifadelere zaten aşina olan biri, olmayan birine göre bir sıfır önde başlayacaktır. 

Profesyonel bir çeviri ajansıyla çalışmak çok yardımcı olabilir. Ajans, geniş bir beceri setine sahip bir tercüman ağına ulaşacaktır. Çevirmeninizin ihtisas kazanmış olmasını istediğiniz sektör veya alanı belirleyebilirsiniz. Ajans da, ihtiyaçlarınızı karşılayacak mükemmel kişiye erişmenizi sağlayacaktır.

Her halükarda yazılı ve sözlü çevirmenlerin kapsamlı bir veri tabanıyla gelen süper bilgisayarlar olmadığını unutmamalısınız. Bu nedenle, bu profesyonel çevirmenleri belirli terminoloji ile “eğitmeniz” ve işinizin/sektörünüzün incelikleri hakkında yönlendirmeniz gerekebilir. Bununla birlikte, iyi bir yazılı ve sözlü çevirmeni diğerlerinden ayıran şey, bu temel girdileri nispeten kısa bir sürede sindirme hevesleri ve yetenekleridir.

Yazılı çevirmenler için ek beceriler

Yazı dilde çalışma yapıyorsanız, çevirmeninizin tam zamanlı bir çalışan olarak başka becerilere ihtiyacı olabilir. Gösterişli pazarlama broşürleriniz mi var? Peki ya etkileyici sunumlarınız? Görsel artılarını kaybetmeden başka bir dilde yeniden oluşturulmasını istiyorsanız, masaüstü yayıncılık becerileri güçlü bir çevirmenle çalışmayı düşünebilirsiniz. 

Yoksa çok sayıda ses veya video içeriğiyle mi çalışıyorsunuz? Bu durumda, transkripsiyon becerileri sunan bir tercüman aramaya değer. Video çevirisi ise kendine özgü uzmanlık becerileri gerektirir. Bu alan, birçok çeviri şirketi için büyüyen bir çalışma alanıdır. Yani ihtiyacınız olan şey mükemmel bir video çevirmeniyse kendisini kolaylıkla bulabileceğiniz anlamına gelir.

Profesyonel sözlü çeviri hizmetleri

İş toplantıları sırasında veya planladığınız bir etkinlikte iletişim kurmanıza yardımcı olacak birine mi ihtiyacınız var? Eğer öyleyse, ihtiyacınız olan bir yazılı çevirmenden ziyade sözlü çevirmendir. 

Sözlü çeviri hizmetlerinin iki ana türü vardır. Simültane çeviri, tercümanın bir konuşmacının sözlerini konuşma sırasında ilettiği ve konferanslarda dinlediğiniz sözlü çeviri türüdür. Ardıl çeviri ise tercümanın konuşmacının bir cümleyi söylemesini beklediği ve konuşma durakladığında bunu çeviriyle tekrarladığı türdür. 

Dilinizi konuşmayan kişilerle bire bir iş görüşmeleri yapıyorsanız ihtiyacınız olan şey ardıl tercümedir. 

Tercümanların becerileri

Hiç hemen kanınızın ısındığı insanlarla tanıştığınız durumlar olur mu? Veya sohbet etmeye başlar başlamaz sizi rahat hissettiren insanlarla? Bunlar tam da tercümanınız olmasını isteyeceğiniz türden insanlardır. 

Başarılı bir tercüman olmak biraz da insanlarla iyi geçinebilmektir. Cana yakın bir tercüman, toplantıdaki herkesin dil engeliyle ilgilenirken bu konuda rahat hissetmelerini sağlayabilir; bu durum, çevirinin iletilmesi için konuşmanın sürekli duraklaması gerektiğinde her zaman kolay olmayan bir şeydir. 

Tercümanınızın iyi bir hatip olması ve çok hızlı düşünebilmesi de gerekir. Bir kişinin konuşmasını tercüme etmek edebi bir sanat değildir. Tercüman, amaçlanan mesajı ve bilgileri aktarırken, aynı zamanda bölgesel ifade farklılıklarını, tercüme edilemeyen deyimleri ve diğer dil özelliklerini de hesaba katmalıdır. Bunun için yeterince zeki olmaları gerekirken net ve öz güvenli bir şekilde konuşmaları da gerekir ki bu da gerçek bir sanat biçimidir!

Baskıyla başa çıkmak

Sözlü çevirmenlerin baskıyla iyi bir şekilde baş edebilmeleri gerekir. (Yazılı çevirmenler için de geçerli anacak onların durumunda baskı, anlık taleplerden ziyade yaklaşan teslim tarihlerinden kaynaklanır.)

Tartışacağınız şey, hassas bir konu mu? Veya çetin bir müzakere planınız mı var? Bu tür durumlarda, tercümanınızın tartışmalar hararetli bir hale gelse bile kendisine hakim olması ve sakin kalabilmesi çok önemlidir. Toplantının duygusundan etkilenmemeleri ve her katılımcının anlatmak istediği kelimeleri iletmeleri gerekir. Birden fazla konuşmacının aynı anda söze karıştığı durumlarda, tercümanın her bir kişinin söz sahibi olmasını sağlaması da gerekir. Çoklu görev yeteneği kesinlikle kilit önemdedir!

Özet 

Artık mükemmel bir sözlü veya yazılı çevirmen işe almak için ihtiyacınız olan bilgiyle tam olarak donatılmış hissediyor musunuz? Eğer öyleyse, mükemmel! Aradığınızı bulamadıysanız profesyonel çeviri ve tercüme hizmetlerinin kullanımıyla ilgili daha ayrıntılı makaleler keşfetmek için blogumuza daha fazla göz atmaya ne dersiniz?

Çeviri: Feyza Akpınar, Düzelti: Lingopia

×

Hello!

Click one of our contacts below to chat on WhatsApp

× WhatsApp