05330534554 [email protected]

Çoğumuz Fransızcanın çok melodik bir dil olduğuna inanırız. Ve birçok Fransızca kelime kulağımıza çok romantik gelir. Fransızcadan Türkçeye geçen kelimeler bağlamında, Fransızca kelimeler ve okunuşları hakkında örnekler verip telaffuzunuzu nasıl geliştirebileceğinize dair ipuçlarından bahsedeceğiz.

Fransızca kelime kelimeler ve okunuşları ile ilgili gelişim , ilerlemenizi destekleyecek çok sayıda etkili stratejinin yer aldığı bir yolculuktur. Müzik, film ve podcast’ler de dahil olmak üzere Fransızca içeriklere kendinizi kaptırmak, sizi telaffuz ve gerçek bağlamsal kelime bilgisine maruz bırakır. Duolingo, Babbel ve Rosetta Stone gibi dil öğrenme uygulamaları, kelime edinimi ve telaffuz geliştirmeye odaklanan yapılandırılmış dersler sunar. Ayrıca, daha basit metinlerle başlayıp kademeli olarak ilerleyerek Fransızca kitaplar ve makaleler okumak, sözlükler veya dil öğrenme araçlarının yardımıyla kelime dağarcığını genişletmeye yardımcı olur.

Dil değişim programlarına katılmak, akıcı konuşan kişilerle değerli pratik fırsatları sağlayarak telaffuz ve akıcılık konusunda geri bildirim alınmasına olanak tanır. Nitelikli eğitmenler tarafından yönetilen Fransızca sınıflarına kaydolmak, hem kelime hazinesini zenginleştirme hem de telaffuz inceliği konusunda özel rehberlik ve geri bildirim sunar. Konuşma becerilerini geliştirmek, telaffuz doğal gelene kadar tonlama, ritim ve vurgu kalıplarına dikkat ederek ana dili Fransızca olan kişilerin tekrar ve taklitlerini içerir.

Bilgi kartlarının kullanılması kelime dağarcığını ve telaffuzu güçlendirirken, dil buluşma gruplarına katılım, anadili Fransızca olan kişilerle ve diğer öğrencilerle yapılan sohbetler yoluyla dil becerilerinin pratikte uygulanmasını kolaylaştırır. Radyo istasyonları ve podcast’ler aracılığıyla otantik konuşulan Fransızcaya düzenli olarak maruz kalmak, dinlediğini anlamayı geliştirmeye ve telaffuzu iyileştirmeye yardımcı olur. FluentU, LingQ ve BBC Languages gibi çevrimiçi kaynaklar, kelime bilgisi ve telaffuz gelişimi için özel araçlar ve alıştırmalar sunar.

Telaffuzu geliştirmek için sesli uygulamalardan yararlanın

Anadili Fransızca olan kişilerle yaptığımız kayıtlardan tam olarak faydalandığınızdan emin olun. Bunlar size yalnızca Fransızca kelimeleri nasıl telaffuz etmeniz gerektiğini göstermek için değil  aynı zamanda cümleler ve diyaloglar için de mevcuttur. Kulağınızı eğitmek için bunları tekrar tekrar izleyip dinleyin ve video derslerinde öğretmenin konuşurken ağzını izleyin. Daha sonra konuşmayı elinizden geldiğince kopyalayın. Daha sonra, anadiliniz gibi konuşup konuşmadığınızı duymak için kendinizi kaydedebilir ve kendinizi anadili İngilizce olan kişilerle karşılaştırabilirsiniz. Kişisel motivasyon için güzel olabilir. 

Fransızca kelimeler ve okunuşları için ayna karşısında pratik yapın

Doğru dudak ve ağız hareketlerini kopyaladığınıza bakın. Bu Fransızca kelimeler ve okunuşları yazısındaysanız burada öğreneceğiniz kelimeleri aynı karşısında telaffuz etmeye çalışabilirsiniz.

Aynı şeyin tekrarı sıkıcı olabilir ama yeni bir dil öğrenirken beyninizde yeni yollar yaratıyorsunuz. Bunların kalıcı olması ve alışkanlık haline gelmesi için doğru telaffuzu sık sık tekrarlamanız gerekecektir.

Ayrıca bkz.

Fransızca kelimeler ve okunuşları için kulak aşinalığı!

Sık sık Fransızca müzik ve kayıtlı kitaplar dinlemeye çalışın ve bol miktarda Fransızca film ve/veya TV programını Fransızca izleyin. Bu, kulağınızı dile alıştıracak ve aksanı ne kadar çabuk yakaladığınıza şaşıracaksınız. Unutmayın, gençken konuşmayı bu şekilde öğrendik; çoğunlukla yetişkinlerin konuşmasını dinleyerek ve onların söylediklerini tekrarlayarak!

Anadili Fransızca olan biriyle arkadaş olun

Günlük konuşmalara katılmak veya çevreyi tanımlamak gibi düzenli konuşma pratiği yoluyla Fransızcayı günlük rutinlere entegre etmek akıcılığı güçlendirir. Ana dili Fransızca olanlardan veya deneyimli öğrencilerden geri bildirim almak, değerli içgörüler ve düzeltmeler sağlayarak dil edinimine önemli ölçüde katkıda bulunur. Tutarlılık anahtardır; bu stratejileri günlük rutinlere dahil etmek, zaman içinde hem Fransızca kelime dağarcığında hem de telaffuzda önemli bir gelişme sağlayacaktır.

Onlara Fransızca hitap etmekten çekinmeyin! Telaffuz hatası yaptığınızda onlardan sizi düzeltmelerini isteyin; bu, dili ilk elden pratik edip öğrenmenin ve ayrıca yeni arkadaşlar edinmenin harika bir yoludur. Bu fikirler Fransızca konuşmanızı ve telaffuzunuzu geliştirmenize yardımcı olabilir. Şimdi ise bazı Fransızca kelimeler ve okunuşları için bazı örneklere göz gezdirelim.

Merhaba

Fransızca: Bonjour

Okunuşu: bonjur

Teşekkür ederim.

Fransızca: Merci.

Okunuşu: Mersi.

Bir şey değil.

Fransızca: De rien.

Okunuşu: Dörien.

Sağolun, iyiyim.

Fransızca: Bien, merci.

Okunuşu: Bien, mersi.

Hayır.

Fransızca:Non.

Okunuşu: No.

Hanım.

Fransızca: Madame.

Okunuşu: Madam.

Bey.

Fransızca:Monsieur.

Okunuşu: Mösyö.

Lütfen.

Fransızca: S’il vous plait.

Okunuşu: Silvuple

Affedersiniz.

Fransızca: Excusez-moi.

Okunuşu: Eksküze mua

Acıktım.

Fransızca: J’ai faim.

Okunuşu: Je fem.

Susadım.

Fransızca: J’ai soif.

Okunuşu: Je suaf.

Kayboldum.

Fransızca: Je suis perdu.

Okunuşu: Jösüi perdu

Tamam.

Fransızca: D’accord.

Okunuşu: Dakkor.

Önemli.

Fransızca: C’est important.

Okunuşu: Se emportan.

Acele.

Fransızca:C’est urgent.

Okunuşu: Se ürjan

İmdat.

Fransızca: Au secours.

Okunuşu: Osökur

Hoş geldiniz.

Fransızca: Soyez laBienvenue.

Okunuşu: Suaye labienvönü

Hoş bulduk.

Fransızca:Merci.

Okunuşu: Mersi.

Güle güle.

Fransızca: Au revoir

Okunuşu:.Orövuar.

Anlıyorum.

Fransızca: Je comprends.

Okunuşu: Jö kompran

Anlamıyorum.

Fransızca: Je ne comprends. 

Okunuşu: Jönö kompran

Ayrıca ilginizi çekebilir:

×

Hello!

Click one of our contacts below to chat on WhatsApp

× WhatsApp