05330534554 [email protected]

Mütercim Tercümanlık Nedir?

Bu yazımızda mütercim tercümanlık nedir sorusuna ithafen bu bölümüne ilgi duyan, bu bölümü seçmek isteyen ve bu mesleği icra etmek isteyenler için yazıyoruz. Mütercim tercümanlık bölümü nedir? Hangi alanlarda çalışabilirler? Eğitim süresi ve içeriği, iş bulma olanakları hakkında bilgiler veriyor olacağız.

Mütercim Tercümanlık 

Mütercim, metin, kitap, sözleşme, hukuki yazışmalar gibi yazılı bir ürünü bir dilden başka bir dile çeviren kişiye denir. Mütercimin tercümandan farkı ise mütercimin yazılı çeviri yapması, tercümanın ise sözlü çeviri yapmasıdır. Çevirdiği dilleri konuşmayı bilen bir kişi tercümanlık yapabilir fakat çevireceği dillerde okuryazarlığı olmayan, dil kurallarını bilmeyen birisi mütercimlik yapamaz. Çevirdiği dillerde hem konuşmayı hem de okuma yazmayı bilen bir kişi hem mütercimlik hem de tercümanlık yapabilir.

Mütercim Tercümanlık Çalışma Alanları ve İş Olanakları

Mütercim tercümanların çalışma alanları aslında günümüzde oldukça geniştir. Mütercim tercümanlar yabancı dil kullanılması ve çevirmenliğe ihtiyaç duyulan her alanda çalışabilirler. Genelde yayınevleri, dergiler, seyahat acentaları, gazeteler, film stüdyoları ve özel şirketlerde çalışabilirler. Uluslararası iş yapan şirketlerde çeviri gerektiren işlerin olması durumunda buralarda da iş bulabilme olanağı vardır. Aynı şekilde uluslararası konferanslarda ve fuarlarda da iş imkanları olabilmektedir. Ayrıca, kamu alanında Dışişleri Bakanlığı Tercüme Dairesi Başkanlığı, Kültür Bakanlığı, Turizm Bakanlığı gibi kurumların dış ilişkiler bölümlerinde de çalışabilirler. Ek olarak, genellikle mütercim tercümanlar özel bürolarını açarak kendilerine iş alanı yaratmaktadırlar.

Meslekte İlerlemek İçin Ne Yapmalı?

Mütercim Tercümanlık mesleğinde ilerlemek için kaynak ve hedef dili çok iyi bir şekilde bilmek gereklidir. Çevirdiği dillerde hem yazılı olarak hem de sözlü olarak tam donanımlı olması gerekmektedir. Ayrıca belli konularda uzmanlık kazanarak bu alanlar içinde ilerleyip, uzmanlaşabilirsiniz Mesela hukuk, sağlık, dış ticaret, iktisat gibi alanlarda yeterince bilgi sahibi olup, bu alanlarda çalışabilirsiniz. Mesleğinde yeterli olan ve alanında uzmanlaşmış kişiler, aranan ve istenen eleman olarak kariyerlerini ilerletebilirler. Ayrıca, yeminli mütercimlik belgesine sahip olarak bu alanda da çalışabilirsiniz.

Mütercim Tercümanlık Nedir Öncesinde Kültürel ve Entelektüel Boyut

Diller ve kültürler arası iletişimin temel taşı olan mütercim tercümanlık farklı uygulamaların ve becerilerin gerektiği iki alana ayrılıyor. Yazılı çeviri; mütercim tercümanların çoğunlukla tercih ettiği alan olup yazılı metinlerin başka dillere çevrilmesini kapsıyor. Sözlü çeviriye göre daha uzun zamanda gerçekleştirilme imkanı olan yazılı çeviride buna bağlı olarak hata da daha az oluyor. Yazılı çeviri yapan mütercim tercümanlar; kitabevi, tercüme bürosu, şirketler gibi özel sektör kurumlarının yanı sıra elçilikler, bakanlıklar, konsolosluklar, müsteşarlıklar gibi kamu kurumları da dahil olmak üzere pek çok farklı kurumda çalışma imkanını elde edebiliyorlar. Aynı zamanda freelance de çalışabiliyorlar. Yazılı çeviri en çok; edebi metinler, teknik ve bilimsel metinler, sosyal bilimler ve insan bilimleri, ticari metin alanlarında kullanılıyor. 

Mütercim-Tercümanlık Arasında Mesleğe Giriş Süreci Farklılık Gösterir mi?

Profesyonel bir çevirmen veya tercüman olmak için, deneyimden en iyi şekilde yararlanmak amacıyla belirlenmiş bir süreci takip etmek isteyeceksiniz. Her kariyerde profesyonel olma süreci, kazandığınız derece ve katıldığınız organizasyonlar gibi spesifikasyonlarla bağlantılı birkaç istisna dışında benzerdir.

Lafı daha fazla uzatmadan, izlenecek genel süreci aşağıda bulabilirsiniz:

  • Dil becerilerinizi güçlendirin – Ana dillerinizi ve hedef dillerinizi günlük olarak kullanarak ve onlara ilgili kaynaklarla eşlik ederek derinlemesine bir anlayış kazanın.
  • Derecenizi kazanın – Örgün bir eğitim almak niteliklerinizi geliştirir, konuya olan tutkunuzu gösterir ve tutkularınıza uygun bir uzmanlık seçmenize olanak tanır.
  • Zanaatınızı uygulayın – Atölyelere ve seminerlere katılmak, diğer konuşmacılarla pratik yapmak ve daha fazlası dahil olmak üzere bilginizi derinleştirmenin birçok yolu vardır.
  • Derneklere katılın – Tercümanlık ve çeviriyi incelerken, katılabileceğiniz, genişletilmiş bir ağ veya resmi olmayan seminerler gibi avantajlar sunan kuruluşlara bakabilirsiniz.
  • Katılın – Alan hakkında yeni bilgiler edinmek ve yeni iş fırsatları bulmak için profesyonellerle ağ kurun.

Mütercim Tercümanlık Hizmeti İçin Lingopia!

Sizlere en iyi çeviri hizmetini sunmak amacıyla, mütercim tercümanlık alanında uzmanlığımız ve deneyimimizle birleşerek  işbirliğini değerlendirmeyi istiyoruz. Firma olarak, dil bariyerlerinizi aşmanıza ve kültürel farklılıkları anlamanıza yardımcı olmak için hazırız.

×

Hello!

Click one of our contacts below to chat on WhatsApp

× WhatsApp