05330534554 [email protected]

Web sitesi çevirisi, girmek istediğiniz pazarın diline ve kültürüne uyacak şekilde web sitelerinin yerelleştirme işlemine denir. Genellikle potansiyel müşterilerin ulaşacağı ilk alan web siteleridir. Dolayısıyla, küresel olarak açılmak isteyen işletmeler için web sitesi çeviri hizmeti almak işletmelerin başvuracağı adımların başında yer alır. 4,57 milyar aktif internet kullanıcısı ile yeni pazara açılmak isteyen işletmelerin web sitesi çeviri hizmeti almaktan başka başvuracakları daha iyi bir yol yoktur.

Web Sitesi Çeviri Hizmeti Almak Neden Önemlidir?

Ürün veya hizmetlerinizi uluslararası kitleye ulaştırmak her işletme için büyüme sürecinde önemli bir adımdır. Ürün veya hizmetleri uluslararası kitleye ulaştırmanın ilk adımı tüketicilerin işletmeyle bağlantı kurduğu ilk alan olan web sitesini yerelleştirmektir. Çok dilli bir web sitesine sahip olmanın tüketici davranışları üzerinde inanılmaz bir etkisi vardır. Kendi dilinde alışveriş yapmak, markaya olan güveni arttırır.  Hatta öyle ki, Common Sense Advisory tarafından hazırlanan Can’t Read Won’t Buy adlı araştırmalara göre tüketicilerin %65’i yalnızca kendi ana dillerinde sunulan ürünleri veya hizmeti almayı tercih ederken %72,4’ünün ise kendi ana dillerinde sunulan bir ürünü alma ihtimali daha yüksektir.

            Ayrıca web sitesi çeviri hizmeti almanın avantajları şu şekilde sıralanabilir:

 • Web sitesinin yerelleştirilmesi sonucunda daha fazla kitlelere ulaşılabilir.
 • SEO (Search Engine Optimization) kampanyalarının yerelleştirilmesi sonucunda web siteniz üst sıralarda çıkabilir.
 • Web sitesi çevirisiyle rekabette işletmeler bir sıfır öne geçebilir.
 • Yerelleştirilmiş site sayesinde potansiyel müşterilerin işletmeye olan güveni artar ve işletme hakkında daha fazla bilgi sahibi olur.

Web Sitesi Çevirisinin Çok Dilli SEO’ya Nasıl Katkısı Olur?

Çok dilli SEO, birden fazla dil ve bölgede faaliyet göstermek isteyen web sitelerin yaptığı çalışmalardır. Hedeflenen arama trafiğini arttırmaya yardımcı olan çok dilli SEO çalışmaları sayesinde web sitesine sayısız ziyaretçi çekilebilir. Ancak bunun için yapılması gereken bazı çalışmalar şunları içerir:

 • Faaliyete geçmek istenilen ülke için kodlanmış üst düzey alan adı kullanmak.
 • Arama motorlarına, web sitesinin faaliyette olmak istediği hedef dil ve bölgeyi bildiren hreflang etiketinin kullanılması
 • Sıralamada web sitesinin daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olacak meta verilerini çevirmek.
 • Diğer konumlarda arama rekabetinin ve hacminin nasıl şekillendiğini anlamak ve hem bağlantılarınıza hem de sayfa SEO’suna temel anahtar kelimeleri eklemek için anahtar kelimeler üzerinde araştırma yapmak.

Bu adımları takip ederek yerelleştirilmiş web sitenizle beraber çok dilli SEO çalışmalarını etkili bir şekilde yürütebilirsiniz.

İşletmeler Web Sitesi Çeviri ile Neler Kazanıyor?

İşinizi küresel olarak genişletmek ve yeni uluslararası pazarlara girmek her zamankinden daha kolay. Şirketinizi yeni bir pazara tanıtmanın web sitenizi çevirmekten daha iyi bir yolu yoktur. Çevrimiçi iletişim açısından web siteniz birincil varlıklarınızdan ve en önemli iletişim kanallarınızdan biridir. Bu blog yazısı, yeni pazarları başarılı bir şekilde yakalamak için web sitenizi çevirmenin en önemli nedenlerini listeler.

Global ve Daha Geniş Bir Kitleye Ulaşmak

Günümüzün birbirine bağlı ve küresel dünyasında İngilizce artık yeterli değil. Çevrimiçi içeriğin çoğu hala İngilizce yazılırken, dil, tüm diller arasında en yüksek anadili konuşanlara göre 3. sırada yer alıyor.

Bununla birlikte, İngilizce, istatistikleri İnternet kullanıcılarına indirirken en çok konuşulan diller arasında en üst sırada olduğunu iddia ediyor.

2015 yılında, tüm İnternet nüfusunun yüzde 90’ına kendi ana dilinde ulaşmak için 25 dili desteklemek gerekiyordu. 2020’ye kadar, bir web sitesinin küresel İnternet kitlesinin aynı oranına ulaşması için 48 dilde yerelleştirilmesi gerekecek.

Şu anda yerel veya bölgesel pazarları ele alsanız da, hala kapsanmayı bekleyen yüksek potansiyelli pazarlar var. Web sitesi çevirisi, bu pazarlara girmenin anahtarıdır.

Websitenizdeki Verilerden Bölgesel Avantaj Elde Etmek

Günümüzde neredeyse her web sitesi, örneğin Google Analytics gibi bir izleme veya analiz aracı kullanıyor. Bu araçlar size bilgilendirici veriler sağlar ve ziyaretçilerinizin esas olarak nereden geldiğini coğrafi veriler bölümünde gösterir. Ayrıca, web sitenize göz atmak için hangi dilleri kullandıklarını da belirtirler. Bu veriler, ziyaretçilerinizin ihtiyaçlarını ve beklentilerini en iyi şekilde karşılamak için desteklemeniz gereken yeni dilleri açıkça gösterebilir.

Müşteri Güvenini Kazanmak

Alman endüstri hizmetine göre, kullanıcıların% 81’i olumsuz deneyimler yaşarsa bir web sitesine geri dönmeyecek. Yerelleştirme, bir web sitesini kültürel geçmişlere ve yerel dillere uyarlayarak, kullanıcıların içeriğe göz atmasını ve gerçekte aradıklarını bulmasını kolaylaştırır. Kusursuz bir kullanıcı deneyimi ve dili anlamak, anonim çevrimiçi dünyada güven inşa etmenin anahtarıdır.
SEO Stratejinizi Geliştirin
Kısacası: Arama Motoru Optimizasyonu (SEO), web sitenize ziyaretçileri getiren şeydir. Diğer sıralama faktörlerinin yanı sıra Google, web sitelerini arama sonucu sayfalarında sıralamak için anahtar kelimeleri ve meta verileri kullanır. Web sitenizin yanı sıra anahtar kelimeler ve tüm meta bilgileri çevirmek, sıralanacak değişiklikleri artırır ve hedeflediğiniz daha geniş bir anahtar kelime yelpazesiyle birlikte gelir.

Dönüşüm Oranını Artırmak

Common Sense Advisory tarafından yapılan bir ankete göre, içerik ana dillerinde yazılmışsa, kullanıcıların bir web sitesinden veya web mağazasından satın alma olasılığı daha yüksektir. Bulgularını özetlemek şunu gösteriyor:

 • Kullanıcıların% 55’i tercihen ana dillerinde çevrimiçi alışveriş yapıyor,
 • % 53 içerik ana dillerinde olmasının daha uygun olduğunu düşünüyor,
 • % 60, yalnızca İngilizce web sitelerinde nadiren veya hiç satın almıyor ve
 • Destek ana dillerinde sağlanırsa, müşterilerin% 74’ünün ikinci kez satın alma olasılığı daha yüksektir.

Markanızı Güçlendirmek

Gerçek hayatta ve çevrimiçi ortamda da – ilk izlenimler önemlidir. Şirketinizin, ziyaretçilerle ve potansiyel müşterilerle çevrimiçi etkileşimde bulunmak için temel varlıklarından biri web sitenizdir. Bu nedenle, web sitenizle ilgili ilk izlenim ziyaretçilerinizin kafasında kalır. Yerelleştirme yoluyla web sitenizi yerel müşterilerin tercihlerine ve kültürel karmaşıklıklara uyarlamak, markanızın daha iyi algılanmasını sağlayacaktır. Yerelleştirme ve çeviri projelerine yatırdığınız para, kullanıcı deneyimine ve gelecekteki müşterilerle ilişkiler kurmaya yapılan bir yatırımdır.

Rakipler Karşısındaki Konumunuz

Rekabet ve yasal kısıtlamalar açısından yüksek potansiyele sahip pazarları dikkatlice belirlemek için yeni bir pazar araştırmasına girmeden önce. Rakiplerinizden önce yeni pazarları işgal etmek inkar edilemez bir teşviktir. Güçlü bir marka ve şirket, küresel performans ve pazar penetrasyonu açısından diğerlerinden ayrılır. Bu nedenle, bir pazar payını ele geçirirken ve rekabeti aşarken çeviri hayati bir rol oynar.
İşletmenizi küresel hale getirmeyi ve web sitenizi çevirmeyi planlıyorsanız, şimdi tam zamanı. LingoHub gibi çeviri yönetimi araçları, çeviri iş akışınızı optimize eder ve yerelleştirilmiş bir web sitesine giden yolda zamandan ve maliyetlerden tasarruf sağlar. Ücretsiz denemenizi aldığınızdan ve hemen çeviriye başladığınızdan emin olun!

Doğru web sitesi çevirisi için bize hemen ulaşın!

×

Hello!

Click one of our contacts below to chat on WhatsApp

× WhatsApp