[njwa_button id="4903"] Blog Çevirisi - Simultane Çeviri Kadrosuyla 360° Dil Hizmetleri
05330534554 [email protected]

İngilizcedeki “web” ve “log” kelimelerin birleşiminden oluşan blog kavramı, kişilerin entelektüel, ticari, vb. amaçlarla oluşturdukları içerikleri kitlelere ulaştırdığı platformdur ve blog çevirisi sayesinde bu kitleyi artırmaları mümkündür. İnternette içerik üreten ve blog sitelerinde paylaşımda bulunan blog yazarlarına blogger denmektedir. Herhangi bir konu hakkında blog yazısı yazılabilir. Blog yazılarının bir dilden başka bir dile aktarılmasınaysa blog çevirisi denir. İnternetin yapı taşları arasında olan bloglar bir web sitesi türüdür.

Neden Blog Çevirisi?

Son zamanlarda sosyal medya kullanımının artmasıyla beraber blog yazarlarında ve yazılarında bir artış görülmüştür. Günümüzde her ne kadar blog yazarlığı hobi amaçlı yapılsa da bunu para kazanmak için yapanların sayısı azımsanmayacak derecede fazladır. Bu sayıların artmasıyla blog yazarları arasında bir rekabet artışı söz konusu olmuştur. Blog yazılarından daha fazla dönüşüm almak isteyen blog yazarları blog çevirisi hizmeti almaları durumunda rakiplerinin önüne geçecektir.

Bir blog sayfasının en temel özelliği sürekli olarak güncellenmesi ve okuyucuyla devamlı etkileşime girmesidir. İçeriklerini yeni bir kitleyle buluşturmak isteyen blog yazarlarına bizim tavsiyemiz blog çevirisi hizmetinden faydalanmalarıdır. Blog yazarları yeni içerik yayınlayarak sitesine çektiği trafiği, blog çevirisiyle iki katına katlayabilir. İçeriklerde blog çeviri hizmetinden yararlanmanın bir diğer avantajları da şunlardır:

  1. İçeriğinizde yer alan çözümleri, bu çözümlere ihtiyacı olan ancak ana dilinizi konuşamayan kitleye ulaştırmak.
  2. Ana dili farklı olan kişileri ziyaretçileriniz arasına dahil ederek sosyal ağınızı genişletmek.
  3. Birden çok dilde makaleler ekleyerek organik arama trafiğinizi arttırmak.

Bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli husus içeriklerinizin uluslararası kitleye uygun olarak yerelleştirilmesidir. Öyle ki, en iyi içeriğiniz bile, hedeflediğiniz kitleye uygun olarak yerelleştirilmezse önemli bir trafik çekmeniz neredeyse imkânsız olacaktır.

Blog Türlerinin Çeşitliliğinin Blog Çevirisine Etkisi

Önceden de bahsedildiği gibi isteyen herkes istediği konuda blog yazısı yazabilir. Teknik bilgiler içeren blog yazısından tutun da sporla ilgili blog yazısına kadar birçok konu hakkında blog yazısı yazılmıştır. Bu noktada çevirmenlerin dikkat etmesi gerekenlerden biri de stratejilerini metin türlerine göre belirlemektir. Daha da açıklayıcı olursak, çevirmenlerin teknik amaçlı yazılan blog yazılarının çevirisinde tutarlılığa, teknik dil kullanımına ve doğrula dikkat etmesi gerekirken, çevirmenler pazarlama amaçlı yazılan blog yazılarının çevirisinde yerelleştirme yaparak hedef dildeki kültürü dikkate alması gerekir.

×

Merhaba!

Talebinizi hemen iletin.

× WhatsApp