[njwa_button id="4903"] Zoom Çeviri Talebiniz İçin En Profesyonel Tercümanlar - Hesaplı Çeviri
05330534554 [email protected]

Zoom Çeviri Modülü Nasıl Kullanılır?

Zoom çevrimiçi video konferans platformu, tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını döneminde uluslararası toplantılardaki simultane çeviri ihtiyacını gidermek üzere adım attı. Yazılım için geliştirilen özellik sayesinde konferans henüz başlamadan ya da devam ederken çeviri yapılacak diller belirlenip konferansa çevirmen atanabiliyor.

Pandemi ve Zoom Çeviri Platformu

Covid-19 salgınıyla beraber evimiz aynı zamanda iş ortamımız ya da okulumuz hâline geldi. Birçok sokağa çıkma yasağı ve seyahat engeliyle karşılaştık, doğal olarak profesyonel ortamlara fiziksel açıdan oldukça uzak kaldık. Simultane çevirmenlik mesleğinde de büyük önem arz eden yüz yüze iletişimin yerini video konferans platformlarıyla sağlanan iletişim aldı. Hemen hemen her meslek ve yaş grubundan insanın ayak uydurduğu bu iletişim türüne çok geçmeden çevirmenler de dahil oldu. Simultane çeviri, normal şartlarda birtakım teçhizatlar gerektiren bir çeviri pratiği olduğundan sanal platforma nasıl uyarlanacağı merak konusuydu. Fakat şu günlerde Zoom yazılımı simultane çeviri için de elverişli hale geldi; öyle ki video konferansla simultane çeviri hizmeti oldukça yaygınlaştı.

Zoom Çeviri Seçeneği Nasıl Ayarlanır?

Öncelikle Zoom uygulamasının kullanacağınız cihazda yüklü olması gerekiyor. Yazılımın simultane çeviri fonksiyonunu aktive etmek için tarayıcı üzerinden Zoom’un internet sitesine girilir. Zoom hesabınıza giriş yapıp menüde Settings seçeneğinin In Meeting (Advanced) başlığı altındaki Language Interpretation fonksiyonunu işaretlemeniz durumunda Zoom’un simultane çeviri seçeneğini kurmuş olursunuz. Eğer başlığın altında bu seçeneği göremiyorsanız Zoom Support (Destek Hattı) ile iletişime geçin.

Çeviri fonksiyonunu açmanız durumunda varsayılan 9 dili ekranda görebileceksiniz. Bunlara ek başka bir dil eklemek için + işaretine tıklayın. Kutucuğa dilin ismini yazıp Add butonuna tıkladığınız takdirde dili eklemiş olacaksınız.

Zoom Konferansında Simultane Çevirmen Nasıl Atanır?

Video konferans öncesinde çevirmen atamak için menüde Personal başlığının altındaki Meeting’i seçin ve sağdaki Schedule a Meeting butonuna tıklayın. Listede Generate Automatically’i işaretleyin, bu adım çeviri fonksiyonunun çalışması için önemlidir. Interpretation seçeneğinin yanındaki “Enable language interpretation” kutucuğunu işaretleyin. Konferansta görevlendireceğiniz çevirmenin mailini ve çalıştığı dil çiftini girin. Birden fazla çevirmen atamak için Add Interpreter’ı seçin.

Konferans henüz başlamadan görevlendirdiğiniz çevirmenler, girdiğiniz e-maile kayıtlı adreslerinden Zoom hesaplarına girmelidir, aksi takdirde yazılım onları çevirmen olarak algılamayacaktır.

Zoom çeviri modülüyle Zoom simultane çeviri hizmeti çok kolay!

Konferans devam ederken de çevirmen atayabilirsiniz. Bunun için Zoom masaüstü uygulamasına giriş yapın. Zoom penceresinin alt kısmındaki kontrol çubuğundan Interpretation’ı seçin. Karşınıza bir menü çıkacaktır. Bu menüden yine çevirmenlerin e-mail ve dil çiftlerini girerek çevirmen atayabilir, birden fazla çevirmen için Add Interpreter’ı seçebilirsiniz. Start’a tıklamanız durumunda çevirmenler, seçilen dil çiftinde çeviri yapmak üzere atandıkları yönünde bir mesaj alacaklar. Bu fonksiyonun işlemesi için çevirmenin katılımcılar arasında olması gereklidir.

Zoom’da Simultane Çeviri Fonksiyonu Nasıl İşler?

Konferansa çevirmen atandıktan sonra çevirmen ve katılımcılar Interpretation sekmesinde mevcut dil kanallarını görüntüleyebilirler. Çevirmenler, çevirecekleri orijinal konuşmayı dinlerken katılımcılar, mevcut dil kanallarında konuşmanın farklı dillerde çevirisini dinleyecekler.

Çeviri seansını sonlandırmak için sunucunun (Host) Interpretation sekmesinden End butonuna tıklaması yeterli olacaktır.

Bir çevirmen tek seferde yalnızca bir dil kanalına çeviri yapabilir. Konferans esnasında çevirmen kontrol çubuğundan çeviri yaptığı dil kanalından orijinal kanala geçebilir ve tekrar dil kanalına dönebilir.

Özetle, yüz yüze iletişime olanak vermeyen bu salgın döneminde gerek internet sitesinden gerekse masaüstü uygulamasından Zoom video konferanslara simultane çevirmen atanabiliyor. Çevirmen atamak için gerekli adımların oldukça basit oluşu ve yazılımın çevirmen ve katılımcılar için kullanışlı bir arayüze sahip oluşu, Zoom’un çeviri hizmetlerine Covid-19 salgınından sonra da ev sahipliği yapacağının habercisi.

Simultane çeviri hizmetimizi inceleyin!

İlginizi çekebilir:

×

Merhaba!

Talebinizi hemen iletin.

× WhatsApp