05330534554 [email protected]

Eskiden sosyal medya pazarlaması, bir cümle yazıp web sitenize bir bağlantı eklemekten biraz daha fazlasını gerektiriyordu. Zaman ne çok değişti!

Sosyal medyayı kullanma şeklimiz, Facebook’un ortaya çıkmasından bu yana geçen 15 yıl içinde büyük ölçüde değişti. Aynı şekilde, dünyanın dört bir yanındaki işletmeler, gönderilere öncelik verilmesini sağlamak için kullanıcıların etkileşimindeki en son trendlere ve sosyal medya platformlarının son numaralarına ayak uydurmaya çalıştıkça, şirketlerin sosyal medyayı pazarlama amacıyla kullanma biçimleri de değişti.

Sosyal Medya Pazarlama İstatistikleri

Sosyal medya pazarlamasını doğru yapmanın neden bu kadar önemli olduğunu anlamak için gelin bazı istatistiklere bakalım. Dreamgrow‘un sosyal medya istatistikleri hakkındaki bu makaleye göre:

  • Bir markayla ilgili sosyal medya aracılığıyla olumlu bir müşteri hizmeti deneyimleyen tüketicilerin %71’inin, o markayı başkalarına tavsiye etme olasılığı yüksek.
  • Sosyal medya kullanıcılarının %90’ı bir marka veya işletmeyle sosyal medya üzerinden iletişim kuruyor.
  • Kullanıcıların sosyal medyada görsel içerik paylaşma olasılığı diğer içerik türlerine göre 40 kattan daha fazla.

Bu son nokta, sosyal medya pazarlaması ve masaüstü yayıncılık arasındaki bağlantının son yıllarda neden bu kadar önemli hale geldiğiyle ilgili. İster fotografiyi ya da ikonografiyi, ister ikisinin karışımını tercih edin, sosyal medya pazarlama kampanyanızı görsel içerikle canlandırmak büyük ödüller kazandırabilir. Hangi görsellerin/kampanyaların en yüksek etkileşim seviyelerine ulaştığını değerlendirmek için analitik süreçleri yerleştirdiğinizden emin olun. Sonrasında, bu değerli geri bildirimlerin gelecek kampanyalara bilgi sağlaması için tasarımcınızla birlikte çalışın.

Çeviride Sosyal Medya Pazarlaması

Birden çok dilde içerik yayınlarken, görsel gönderiler oluşturmaya yardımcı olacak bir tasarımcınızın olması daha da yararlı olabilir. Kelime uzunluğu ve bir şeyi söylemek için gereken kelime sayısı diller arasında önemli ölçüde farklılık gösterebilir; bu nedenle görsel üzerinde kullanılan metin farklı dillerde farklı kitlelere sunulduğunda aynı sosyal görselin iyi görünmesini sağlamak bazı etkileyici tasarım becerileri gerektirebilir.

Buradaki kilit noktalardan biri, tasarımcının söz konusu dil(ler)de çalışmaya alışık olduğundan emin olmaktır. Bu şekilde tasarımcı, her bir görsel öğenin yazım hatası barındırmayacak şekilde, dikkatlice düzeltilmesini ve aynı kalite standartlarının, hangi dilin konuşulduğundan bağımsız olarak, her kitleye uygulanmasını sağlayabilir. Eğer masaüstü yayıncılık uzmanı yalnızca bir dil biliyorsa, sürecin parçası olacak bir çevirmenle birlikte hareket ettiğinden emin olmalısınız. Böylece çevirmen, doğru ifadeyi sağlayabilir ve sonrasında nihai görseli iyileştirebilir.

Sosyal medyanın gücü ve erişimi çok büyüktür ve hala büyümektedir. Bir masaüstü yayıncılık hizmeti kullanmak markanızı tanıtmanıza, yeni müşterilere erişmenize ve öne çıkan bir online itibar oluşturmanıza yardımcı olabilir.

Çeviri: Feyza Akpınar, Düzelti: Lingopia

Bu içeriği ilginç bulduysanız pazarlama çevirisi yazımızı da okuyabilirsiniz.

×

Hello!

Click one of our contacts below to chat on WhatsApp

× WhatsApp