[njwa_button id="4903"] ProZ Nedir? - Simultane Çeviri Kadrosuyla 360° Dil Hizmetleri İle Çeviriyi Keşfedin
05330534554 [email protected]

ProZ Nedir?

ProZ, yazılı ve sözlü çevirmenlerle ve çeviri hizmeti sağlayıcılarının iletişim kurup iş yapabileceği, çevirmenlerin birbirlerine soru sorup yardımlaşabildiği bir platformdur. Dünyanın her yerinden, çeviri ve yerelleştirme sektöründen binlerce insan iş ilanı verir, iş alır, terim alışverişi yapar. Özellikle serbest (freelance) çalışan çevirmenler tarafından iş ağı kurmak için tercih edilen platformun ücretsiz ve yıllık ücretli üyelikleri vardır. Platformda, KudoZ ağı ve BlueBoard isimli bir veri tabanı bulunmaktadır. Yüz yüze pek çok etkinlik de düzenlenmektedir.

ProZ, 1999 yılında Henry Dotterer isimli bir çevirmen tarafından kurulmuştur. Genel merkezi New York’tadır ve dünyanın farklı yerlerinden çalışan 29 elemanı vardır.

ProZ’un İçeriği

ProZ’un KudoZ ağını kullanarak kullanıcılar bütün kullanıcılara açık şekilde terminoloji soruları sorabilir ve sorulan sorulara yanıt verebilir. Sorular, cevaplarıyla beraber kaydedilir ve herkesin kullanımına sunulur. Böylelikle herkesin faydalanabileceği bir terim listesi oluşmuş olur.

Terimler konusunda yardımlaşmanın yanında, üyeler forumlarda da sektöre ilişkin konuları tartışabilir.

BlueBoard isimli, işverenlerin yer aldığı bir veri tabanları vardır. Bu veri tabanında çevirmenler, ProZ üzerinden çalıştıkları işverenler hakkında yorum yapıp tekrar çalışmak isteyip istemediklerine dair 1’den 5’e kadar puan verebilir. Böylelikle, iş alacak diğer çevirmenlere yardımcı olabilir.

ProZ Nasıl Kullanılır?

İşverenler, iş ilanı sistemi üzerinden yazılı veya sözlü çeviri alanında iş ilanı verebilir. Çevirmenler de aynı sistemden iş alabilir.

Bunun yanında, kullanıcılar, ProZ’un dünya genelinde düzenlediği konferanslara, eğitimlere ve powwowlara (kendi ifadeleriyle; birbirine yakın yaşayan ProZ.com kullanıcı grupları arasında yapılan resmi olmayan toplantılar) katılabilir. Aynı şekilde, düzenlenen yarışmalara da katılıp kendilerini deneyebilir.

ProZ’u ücretsiz olarak kullanabilir veya ücretli üye olabilirsiniz. Ücretli üyeliğin, standart paket ve plus paket olmak üzere iki çeşidi vardır. Üyeler, KudoZ ağında ücretsiz kullanıcıların üç katı kadar soru sorabilir. Bunun yanında üyeler iş ilanlarına başvururken de diğer kullanıcılardan daha avantajlıdır. İş ilanlarına, paylaşıldıktan sonra en az 12 saat yalnızca üyeler erişebilir. Üyeler aramalarda daha üst sıralarda çıkar ve iş başvurularında işverenler ilk önce üyelerin başvurularını görür.

Üyelikler hakkında daha fazla bilgi için sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.

×

Merhaba!

Talebinizi hemen iletin.

× WhatsApp