05330534554 [email protected]

Noter onayı, resmi bir ortamda yapılan yeminli çeviriler teslim edilmeden önce onay verilmesi işlemidir. Belgeyi vereceğiniz kurum sizden noter onayını isteyecektir. Noter onayı istenilecek belgelerin arasında kimlik kartı, okul diploması, evlilik cüzdanı, ve pasaport bulunur. Bu onay yalnızca yeminli çevirinin yapıldığı bürolara bağlı olan noterlerde yapılabilir çünkü belgeler notere ulaşmadan önce yeminli çevirinin yapıldığı kişi tarafından imzalanmalıdır. Yasal belgelerin gerçekliğini kanıtlamak için en önemli adımlardandır. Noter onayı bulunmayan belgeler hukuki olarak güvenli bulunmayacaktır.

Noter Onayı Alma Süreci

Noter Onayı istendiği durumlarda öncelikle belge yeminli bir tercüman tarafından çevrilmek üzere bir çeviri bürosuna gönderilir. Burada çeviri işlemi yapıldıktan sonra çevirmen imzasını atar ve belge büroya bağlı olan notere gönderilir. Belge noter onayı aldıktan sonra belge gerekli makama iletilir. Eğer onay bir apostil için alınmış ise kaymakamlığa gönderilir. Noter, onay vermesi gereken belgenin aslı sunulmamış ise bu belgenin gerçekliğini kanıtlayamayacağından geri çevirebilir. Bununla birlikte notere gönderilmeden önce belgenin üslubunun doğru olduğundan emin olunması gerekir.

Noter Kimdir?

Noter, hukuki işlerde belgeler üzerine atılan imzalara tanıklık etmeye yetkisi olan kişidir. Noter onayını vererek belgelere ve işlemlere resmiyet katar. Noterlik Kanunu’nda görülebileceği gibi noter katibi olabilmenin şartları arasında Türk vatandaşı olmak, 6 aydan fazla bir hapis cezasından sorumlu bulunmamak ve askerlik hizmetini yapmış olmak gibi maddeler vardır. Noterler yeminli tercümanların buluğundu bürolara bağlıdırlar ve imzaladıkları belgelerin bu bürolarda çevrilmiş olması gereklidir. Yerel hukuk sistemine bağlı olarak noterin çalışma alanı ve görevleri farklılık gösterebilir.

Noterin Görevleri

Bir noterin çok sayıda onay verdiği durum vardır. Bunlardan birkaçı; taahhütname, evlenme sözleşmesi, vasiyetname, beyanname, vakıf senedi, temlik, kira sözleşmeleri, ifade tutanağı, muvafakatname, sükna hakkı sözleşmesi ve şirket sözleşmesi olarak sıralanabilir. Noter bu belgeleri, ilgili tarafların kimliklerini ve belgelerin doğruluğunu kontrol eder ve bütün bilgilerin tutarlı olması durumunda belgeleri onaylar.

Online Noterlik

Türkiye’de 1 Mart 2016 Tarihinde yürürlüğe giren yönetmelik sayesinde, dışarı adım atmaya gerek kalmadan, tespit ve ihbar gibi işler Türkiye Noterler Birliği sitesinden yapılabiliyor. Aynı zamanda notere gitmek zorunda kalınan durumlarda ise siteden online randevu almak mümkün.

×

Hello!

Click one of our contacts below to chat on WhatsApp

× WhatsApp