05330534554 [email protected]

Freelance kelimesi Türkçe’de “serbest çalışmak” anlamına gelir. Dolayısıyla freelance tercümanlar da serbest olarak çalışan kişilerdir. Ancak bir tanım yapacak olursak, freelance tercüman, herhangi bir çeviri şirketine bağlı olarak çalışmayan doğrudan müşterilerine tercüme hizmeti veren kişilere denir. Öte yandan, çeviri büroları da kendi bünyelerinde freelance tercüman çalıştırabilir. Bu kişiler, bağlı oldukları bürolarla çalışmalarını internet üzerinden yürütür. Freelance tercümanların belirli çalışma saatleri yoktur ve istedikleri yerde çalışabilirler. Günümüzde, rahat ve esnek çalışma koşulları yüzünden bu alana olan ilgi artmıştır. Oldukça cazip gelse de freelance tercüman olarak çalışmanın avantajları olduğu kadar dezavantajları da vardır.

Freelance Tercüman Olarak Çalışmanın Avantajları

Freelance tercüman olarak çalışmanın birçok avantajı olduğunu söylemiştik. Öyle ki, günümüzde de çok fazla kişi tarafından tercih edilmesinin sebebi bu avantajlardır. Peki freelance tercüman olarak çalışmanın avantajları nedir?

  • Serbest çevirmen istihdamının fazla olması

Çoğu şirket büyük ölçüde online olarak faaliyetlerini yürüttüğünden şirketlerini uluslararası platformda genişletmek kolay hale geliyor. Bu anlamda başvuracakları ilk kişiler çevirmenler ve yerelleştirme uzmanları oluyor. Aslında denizaşırı ülkelerin pazarlarına açılmak isteyen şirketlerin yaptıkları ilk şey freelance tercümanla çalışmaktır.

  • Esnek çalışma saatleri

Freelance tercümanlar çalışma saatlerini kendi belirler. İster akşam ister sabah olsun en üretken olduğu zamanı seçer ve ona göre çalışır. İşlerini erkenden bitirip günlük olarak istediği aktiviteyi yapabilir.

  • Global olabilme şansı

Freelance tercüman olarak çalışmanın en çekici yanlarından biri de global olarak çalışma fırsatı sağlamasıdır. Freelance tercümanlar sadece yerel müşterilerle çalışmaz. İnternet ve iletişim olanakları sayesinde farklı ülkelerden kendilerine müşteri bulabilir. Dünyanın herhangi bir yerinde faaliyet gösteren bir işletmeye çeviri işi için başvurabilir ya da teklif verebilir.

Freelance Tercüman Olarak Çalışmanın Dezavantajları

Freelance tercüman olarak çalışmanın avantajları ne kadar fazla olsa da her işte olduğu gibi bunun da dezavantajları vardır. Freelance tercümanlığın dezavantajları şu şekilde olabilir:

  • Bütçe kontrol sorunu

Freelance tercümanlar maaşlı çalışanlar değildir. Aylık düzenli bir gelirleri yoktur. Yaptıkları iş kadar para kazanırlar. Dolayısıyla, bir ay için oldukça para kazanabilirken diğer ay için aynı durum söz konusu olmayabilir. Freelance tercüman olarak çalışacak kişi bu durumda bütçe kontrolünü iyi yapmalıdır.

  • Farklı saat dilimleri

Farklı ülkelerden müşterilere sahip olabilme avantajı freelance tercümanlar için ne kadar çekici olsa da zorlukları vardır. Dünyanın bir ucundaki müşterinize gecenin bir vakti projeyi teslim edebilirsiniz.

  • Ücret sorunu

Freelance tercüman olarak çalışmaya başladığınız ilk zamanlarda kendinizi kanıtlamak için size gelen her işi kabul edebilirsiniz. Ancak bu alanda bilinirliğiniz arttıktan sonra kendi koyacağınız iyi bir ücret karşılığında çalışmak zorundasınız. Ne yazık ki, bazı bireyler sektörün çok altında ücretler ödemek için freelance tercümanla anlaşmaktadır.

Freelance tercüman olmak son dönemde oldukça ilgi görse de her mesleğin olduğu gibi freelance tercümanlığın da belirli avantajları ve dezavantajları vardır.

×

Hello!

Click one of our contacts below to chat on WhatsApp

× WhatsApp