05330534554 [email protected]

Fransızca tercüme ile ilgili yazımızdan önce, Fransa’daki çeviri piyasasına kısa bir genel bakışla başlayalım.
Fransa’da yaklaşık 4.000 kurum içi ve 8.000 serbest çevirmen bulunmaktadır. Ülkede çevirmenler için resmi bir mesleki statü ve ulusal bir akreditasyon bulunmamaktadır (örneğin Avustralya’da NAATI veya Venezuela’da İçişleri ve Adalet Bakanlığı tarafından verilen akreditasyon gibi).

Fransız çevirmenlerin iyi ücret alan profesyoneller olduğu söylenemez. Ancak çeviri ücretleri metnin zorluğuna, kelime sayısına, teslim tarihine ve diğer bazı faktörlere bağlı olarak değişebilir (çeviri ücretlerini etkileyen faktörler hakkında daha fazla bilgi edinin). Fransa’daki tercümanlar çoğunlukla konferans tercümanı olarak çalışır ve simültane çeviri yöntemini kullanır. Ücretleri günlük 400 Euro’dan başlar. Fransız çeviri piyasasında aslan payını İngilizceden Fransızcaya yapılan çeviriler almaktadır. Daha sonra Almanca-Fransızca çeviriler ve ardından İspanyolca-Fransızca ve İtalyanca-Fransızca çeviriler geliyor. Arapça (özellikle Cezayir ve Fas lehçeleri) ülkede en çok konuşulan ikinci dil olduğu için Arapça dilinden yapılan çeviriler de talep görmektedir.

Kaliteli Fransızca çeviri hizmeti almak için yalnızca dil yeterliliğine değil, çevirmenlerin uzmanlığına da dikkat edin. Fransızca çeviri piyasasında en yaygın uzmanlık alanları şunlardır: edebi, ticari ve finansal, hukuki, tıbbi, teknik (mühendislik, üretim, BT vb.) ve görsel-işitsel.

Fransızca Tercüme Nerede Kullanılıyor?

Fransızca tercüme veya Fransızca çeviri, 29 ülkenin ana dili olan Fransızca dilini kaynak dilden anlamını koruyarak hedef dile geçirmek işlemidir. Fransızca, hint avrupa dil ailesine dahildir. Yaklaşık olarak 275 milyon insan günlük olarak Fransızca dilini kullanırken, ana dili fransızca olan 76 milyon insan vardır. Fransızca tarihi boyunca birçok uluslararası organizasyona anadillik yapmıştır. Bunlar; Avrupa Birliği, NATO (Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü), Dünya Ticaret Örgütü, Uluslararası Olimpiyat Komitesi ve Uluslararası Kızılhaç Komitesi olarak adlandırılabilir.  Fransızca aynı zamanda dünya üzerinde en çok öğrenilen ilk 3 dil arasındadır. Bu nedenlerle Fransızca tercüme yapacak bir tercüman bulmak kolay olacaktır. Bu da Fransızca tercüme fiyatlarının ucuz olmasını sağlar.

Fransızcanın Özellikleri

Fransızca çekimli bir dildir. İsimler sayı, cinsiyet ve zaman belirtmek için çekimlenirler. Fransızca, romen dilleriyle birçok özellik paylaşır. Bu özelliklerden bazıları; nötr cinsiyetin kaldırılması, latin zamanların kaldırılması ve yeni zamanların yaratılması, latince ad çekimlerinin kaldırılmasıdır. Fransızca’da maskulen ve feminen olmak üzere iki cinsiyet bulunur. İsimler cinsiyetlerine göre çekimlenir. Ancak içinde hem maskulen hem feminen kişiler bulunan bir grup her zaman maskulen olarak çekimlenecektir. Fransızca’da telaffuz, yazıma bağlı olan belirli kurallara göre yapılır. Ancak Fransızca yazım genellikle dilin tarihine bağlıdır. Cümlenin sonunda kalan ünsüzler çoğunlukla sessizlerdir. Kelime sırası özne-fiil-nesne olarak kabul edilir ancak soru cümleleri gibi cümleler farklı bir kelime sırasının kullanımını gerektirebilir.

Fransızcanın Tarihi

Raoul de Presles çevirisini Fransa Kralı V. Charles’a sunuyor

Fransızca tercüme yapacak bir tercüman dilin tarihine hakim olmalıdır. Fransızca, Kuzey Fransa’da konuşulan Gallo-Romance lehçelerinden gelişen bir Roman dilidir. Dilin erken biçimleri Eski Fransızca ve Orta Fransızca’dır. Bilinen ilk Fransızca metin 842 yılında yazılmıştır. Strasbourg Yeminleri olarak bilinen metin, Şarlman’ın iki torunu tarafından edilen yeminlerin Romen versiyonudur. Galya’ya yapılan Alman istilaları nedeniyle ülkede bir dil ayrımı oluşmuştu. Ülkenin yarısı Eski Fransızca konuşuyordu. Bu dönem 8. Yüzyıl ile 14. Yüzyıl arasında yaşanmıştır. Yüzyıl ve 17. Yüzyıl arasında geçen dönem ise Orta Fransızca olarak adlandırılır. İlk Fransızca sözlük bu dönemde Robert Estienne tarafından yazılmıştır. 20. Yüzyıla kadar dünyanın en önemli diplomasi dili olan Fransızca, İkinci Dünya Savaşı sonrası yerini İngiltere’ye bırakmıştır.

Fransızcanın Önemi

Eğitim, diplomasi ve habercilikteki geniş kullanımları sayesinde Fransızca dünyanın en etkili dillerinden biridir. Fransızca, Birleşmiş Milletler’in kullandığı altı dilden biridir. Aynı zamanda 5 farklı kıtada konuşulur. İngilizce ve Çince dillerinden sonra uluslararası iş yapmak için kullanılan dillerde 3. sırada yer alır. İnternet üzerinde ise en çok kullanılan dillerde 4.dür. Bu nedenle Fransızca tercüme ülkemizde de en çok gerekebilecek tercüme dilleri arasındadır. Fransızcayı başta Fransa olmak üzere birçok ülke önemseyip geliştirmeye çalışmaktadır. Kanada hükümetinin ülkesindeki kar amacı gütmeye kuruluşlara Fransıza çeviri desteği mevcuttur.*

Siz de doğru uzmanlarda Fransızca tercüme desteği almak istiyorsanız bize hemen ulaşın!

Kaynaklar: Fransa tercüme piyasası

×

Hello!

Click one of our contacts below to chat on WhatsApp

× WhatsApp