05330534554 [email protected]

Etymologicon 

Etymologicon olağanüstü akıcı bir kitap. Çoğu zaman sizi her yöne götürebilecek bir konuyla ilgili kitaplarla (etimolojinize bakıyorum), tam da bunu yaparlar: sizi her yöne götürür. Bu kitapta durum böyle değil.

Her kısa bölüm merak uyandırıcı bir şekilde bir sonrakine yol açıyor. Bazen bu, bir partide yeni tanıştığınız birinin tutkulu olduğu bir şey hakkında konuşmasını dinlemek ve konuşmaya devam etmesine izin vermek gibidir.

Ancak bu anlar nadirdir ve genel olarak keyifli bir kitaptır.

Tingo

Zaten kısa ifadelerden, deyimlerden ve İngilizceye çevrildiğinde bazen tuhaf anlamlara gelen kelimelerden oluşan kısa bölümlerle kolayca girip çıkabileceğiniz kitaplardan biri.

Eğer bu kitabı benim kadar sevdiyseniz, iyi haber şu ki Toujours Tingo adında ikinci bir kitap da var.

Through The Language Glass

Kendimizi kaç kez insanlara “Dil Camının İçinden’i okudunuz mu?” derken bulduğumuz şaşırtıcı.

Bu, Guy Deutscher’in bu kitapta sıkça sorulan ve hiç bilmediğimiz dil sorularını ne kadar iyi ele aldığını gösteriyor.

“Farklı dilleri konuşan insanlar renkleri farklı mı görür?”, “Peki ya yön?”, “Cinsiyet algısı dilden nasıl etkilenir, eğer etkileniyorsa?” gibi sorular.

Gerçekten ilginç ve nispeten ilgi çekici bir kitap ve biraz akademik tarafta olmasına rağmen, çoğundan daha erişilebilir.

Cambridge Encyclopedia of Language

Bu da içine girip çıkabileceğiniz bir başka kitap. Tingo’da hafif (çok hafif değil) bir akademik kenar olmasına rağmen, her seferinde yeni bir sayfa açmak ve eğlenecek ve öğrenecek yeni bir şey bulmak hala kolaydır.

Lingo

Eğer dilleri seviyorsanız, muhtemelen dil ve dilbilim hakkında kitaplar okumayı da seviyorsunuzdur. İşte dil ve dilbilim hakkında en sevdiğim 10 ilham verici kitap.
New York hakkında ne derler bilirsiniz, değil mi? O kadar iyi ki adını iki kez koymuşlar.

Bu kitap da o kadar iyi olmalı ki bana iki kez hediye edildi. Ya öyle ya da insanlar beni çok iyi tanıyor.

Lingo, Avrupa’nın bilinen ve pek bilinmeyen dilleri arasında harika bir yolculuk. Karaimce’den Katalanca’ya, İsveççe’den Shelta’ya yeni bir şeyler öğreneceksiniz… ve bitirdiğinizde yepyeni diller öğrenmek isteyeceksiniz.

Diğer kitap önerileri ise şu şekilde:

Alphabetical

Spoken Here

Lost in Translation

Soundimals

How Language Works

×

Hello!

Click one of our contacts below to chat on WhatsApp

× WhatsApp