[njwa_button id="4903"] Çekçe Tercüme - Simultane Çeviri Kadrosuyla 360° Dil Hizmetleri
05330534554 [email protected]

Çekçe tercüme, Batı Slav dillerinden biri olan Çekçe dili ve başka bir dil arasında yapılan çeviri işlemidir. Ana dili Çekçe olan insanlar çek cumhuriyeti dışında Avusturya, Polonya, Almanya, Ukrayna, Hırvatistan ve Romanya gibi Avrupa ülkelerinde bulunabilir. Çekçe, Slovakça dili ile karşılıklı anlaşılabilirlik seviyesine ulaşacak kadar benzerdir. Bu iki dili konuşan insanlar yazılı ve sözlü olarak birbirleriyle rahat bir şekilde anlaşabilirler. Batı Slav dilleri çoğunlukla Orta Avrupa’da konuşulur. Çekçe tercüme yapacak çevirmen Çekçe diline hakim olmalıdır.

Çekçe’nin Özellikleri

Çekçe, ek alırken kökü değişebilen bükümlü olan ve bununla birlikte  Avrupa’da yaygın olarak konuşulan bir Batı Slav dilidir. Çekçe tercüme yapacak bir çevirmenin dilin özelliklerine ve gramerine hakim olması son derece önemlidir. Çekçe, bükümlü bir dil olduğundan çekim eki alırken kelime kökünün değişime uğrayabilme ihtimali vardır. Bu nedenle Türkçe gibi sondan eklemeli dillerde olan ek ayırma özelliği çoğunlukla yapılamaz. Bu nedenle Çekçe tercüme yapılırken ana dili Türkçe olan bir kişi dile hakim değilse zorlanabilir. Kelime sırası bağlı olan dillerden farklı olarak Çekçe bu konuda esnektir.

Bir İngilizce cümlenin Çekçede 4 farklı karşılığı olabilir. Çekçede maskülen, feminen ve nötr olmak üzere 3 farklı cinsiyet bulunur. Ayrıca bu dil, tüm Avrupa dilleri arasında en çok ses sahibi alfabelerden biridir. Alfabedeki 31 kelimede 30 ayrı ses bulunur. Çekçede Türkçede bulunan sesli harfleri uzatma özelliği benzerdir. Uzun okunacak harflerin üstünde bunu belirten bir işaret bulunur. Her kelimenin ilk hecesi kısa veya uzun olmasından bağımsız bir şekilde vurgulanır.

Çekçe’nin Tarihi

Tarihte bulunan ilk Çekçe metinler 12. yüzyılda yazılan Almanca ve Latin metinlere düşülen dipnotlardır. 15. yüzyıldan önce standartlandırılmış bir versiyonu bulunmayan Çek dili, 16. yüzyılda Lehçe açıkça bir şekilde ayrılmıştır. Çekçe’ye çevrilen ilk İncilin yayınlanması sayesinde Çek dili rayına oturmaya başlamıştır. 18. yüzyılda neredeyse son halini alan Çekçe, o zamandan beri çok fazla bir değişime uğramamıştır. 15. yüzyılda yaşanan Hussit Savaşları nedeniyle Çek dilinde Almanca’dan alınan kelimeler bulunur.

Çekçe’nin Lehçeleri

Çek Cumhuriyeti’nde kullanılan üç farklı çek lehçesi vardır. Bu lehçelerden hangisinin kullanıldığı ülkenin neresinde olduğunuza göre değişir. Lehçeleri Ortak Çekçe, bohem lehçeleri ve Moravya lehçeleri olarak ayrılır. Ortak Çekçe en çok kullanılandır ve başkent çevresiyle medyada kullanılır. Moravya lehçeleri Moravya Bölgesi yakınlarında oturan insanlar tarafından kullanılır. Bohem lehçeleri ise daha düşük sosyal pozisyona sahip olan insanlar tarafından kullanılan lehçelerdir. Çekçe tercüme yapmak için ortak Çekçenin bilinmesi yeterlidir.

Çeviri tarifeleri kapsamında uzman çevirmen ve editörlerle hizmet sunan Lingopia’ya tüm Çekçe tercüme talepleriniz için ulaşabilirsiniz.

×

Merhaba!

Talebinizi hemen iletin.

× WhatsApp