05330534554 [email protected]

Akademisyen kadrosuyla akademik çeviri konusunda uzmanlık sahibi Lingopia’ya tek tıkla ulaşıp çeviri talebinizi iletebilirsiniz.

Akademik Çeviri Nedir?

Akademik çeviri, üretilen akademik içerikler dışında karne belgelerinden, transkriptlere, diplomalardan tavsiye mektuplarına kadar birçok belge türünü kapsayan tercüme hizmetidir. Günümüzde üniversitelerin giderek uluslararası bir kimliğe bürünmesi nitelikli akademik çeviri hizmetlerini her zamankinden önemli kılıyor. Akademik çeviri uluslararası kongre ve konferanslardan yabancı dergilerde makale yayınlarına kadar her yerde karşımıza çıkıyor. Çoğunlukla üniversite ortamında üretilen bu akademik içerikler tıp, mühendislik, sosyal bilimler, güzel sanatlar, fen bilimleri gibi çok geniş alanları kapsar.

Eğitim alanında bilimsel araştırmaları da kapsayan akademik metinler sayesinde farklı ülkelerden bilim insanlarının araştırmaları kolektif olarak bir akademik alanın gelişmesini sağladığı gibi, toplum ve insanlığın gelişimi için de entelektüel zemin hazırlar. Bu araştırmalara kaynak dili konuşmayan bilim insanlarının da erişebilmesi karşılıklı etkileşim ve gelişim için şarttır. Akademik çeviri, dil engellerinin aşılmasında ve akademik camiada farklı diller arasında bilgi ve birikim paylaşımının kolaylaştırılmasında muazzam bir işlev görür. Kullanım alanları çok yönlüdür ve dünya çapında araştırma, eğitim ve iş birliğinin ilerlemesi için gereklidir.

Akademik Çeviri Planlaması

Lingopia olarak, çevirisini talep ettiğiniz makale ve belgelerin beklentileri karşılaması için azami titizlik ve hassasiyeti gösteriyoruz. Kaliteli bir akademik çeviri için ön şart kaliteli bir kaynak metin oluşturulmasıdır; bu konuda inisiyatif alarak geri bildirimler veren bir çeviri ajansıyla çalışmak, sizin bir adım önde başlamanızı sağlar.

Mükemmel bir akademik çeviri hizmeti elde etmenin ikinci adımı, doğru çevirmen atamasıdır. Üzerinde çalıştığı belgeyi mükemmel bir şekilde anlamanın yanı sıra hedef dilin kültürüne de hakim dil uzmanlarıyla çalışıyoruz. Bununla birlikte, mükemmel akademik tercüme hizmetleri için iyi dil becerilerinden daha fazlası gerekir. İş birliği yaptığımız tüm çevirmenlerin akademik alanda en az üç yıl deneyim kazanmasını sağlıyoruz.

Ayrıca talep edilen tercüme hizmetine göre Eko, Plus ve Pro planlarıyla katmanlı kontrol aşamalarını dahil ediyoruz.

Akademik metinler bilgi aktarma, öğretici olma veya görüş bildirme amacı güder; görsel medya ve pazarlama çevirisi gibi çevirilerde hedef kültüre uygunluk, edebi çeviride özgün anlatımı yansıtmak asıl öncelikler olabilirken akademik çeviride amaç bilgi aktarımıdır. Yazarın ifade ettiklerinin dışına çıkmamayı amaçlayan bu metinler bilgilendirici metinler (informative texts) sayıldığından eksiksiz bilgi aktarımı önemlidir. Akademik çevirinin başlıca kullanım alanlarından biri, ana dili İngilizce olmayanların bilimsel çalışmalara erişimini kolaylaştırmaktır. Sizin de karşılaşabileceğiniz gibi araştırma bulguları, akademik makaleler, ders kitapları ve diğer eğitim materyalleri genellikle tek bir dilde, İngilizce olarak yayınlanır ve daha geniş bir kitleye ulaşmak için birden fazla dile çevrilmesi gerekebilir. İşte bu noktada, Lingopia’nın tecrübeli akademisyenlerden oluşan akademik çeviri kadrosu yardımınıza koşar.

Akademik Çeviri Siteleri Nasıl Kullanılır? 

Akademik çeviri siteleri öğrenciler, araştırmacılar ve eğitimciler için değerli araçlar olarak hizmet vermir ve dil engellerini aşarak bilgi alışverişini kolaylaştırır. Bu platformlar özellikle araştırma makaleleri, dergi makaleleri, konferans bildirileri, ders kitapları ve diğer akademik içerikler gibi akademik materyallerin doğru ve yüksek kaliteli çevirilerinin sağlanması için kullanılır. Lingopia ekibi olarak, sizleri dilediğiniz akademik çeviri siteleri kaynaklarına yönlendirebiliriz. Şimdi, bu sitelerin amaçlarına ve sizlere ulaştıracağı faydalara değinelim.

Akademik çeviri sitelerinin başlıca amaçlarından biri, bireylerin kendi ana dillerinde kolaylıkla ulaşamayabilecekleri bilgi ve kaynaklara erişimlerini sağlamaktır. Bireylerin dünyanın farklı yerlerinden araştırmaları keşfetmelerine olanak tanıyarak, çeşitli çalışma alanlarında küresel işbirliğini ve anlayışı geliştirirler. Örneğin, Japonya’daki bir öğrenci, İngilizce dergilerde yayınlanan araştırma makalelerine erişmek için bir akademik çeviri siteleri kaynaklarını kullanabilir ve böylece Japon literatüründe mevcut olanın ötesinde belirli bir konuya ilişkin anlayışını genişletebilir. Bu web siteleri, makaleleri birden fazla dile çevirerek araştırmacıların çalışmalarını daha geniş kitlelere yaymalarına da yardımcı olur. Bu da bünyesindeki içeriklerin orijinal yayın dilinde yetkin olmayan akademisyenlere ve uzmanlara ulaşılmasına yardımcı olur. Bu platformlar, araştırmaların erişilebilirliğini artırarak bilginin küresel anlamda yayılmasına katkıda bulunur ve disiplinler arası diyaloğu teşvik eder.

Akademik çeviri sitelerinin bir diğer önemli kullanım alanı da dil öğrenimi ve eğitimidir. Yabancı dil öğrenen öğrenciler, karmaşık konular üzerinde çalışırken çevirileri yapılmış akademik materyallerden faydalanabilirler. Buna ek olarak, eğitimciler, eğitim dilinde zorlanabilecek öğrencileri desteklemek için çevirisi yapılmış materyalleri kullanabilir ve tüm öğrencilerin eğitim kaynaklarına eşit erişimini sağlayabilir. Lingopia ekibi olarak, akademik çeviri kapsamında yüksek lisans ve doktora tezleri veya tez özeti çevirisi, makale çevirisi, transkript çevirisi veya diploma çevirisi gibi hizmetler için bize ulaşın!

Akademik çeviri siteleri, kültürler arası iletişim ve anlayışta çok önemli bir rol üstlenir. Farklı dilsel ve kültürel kökenlerden gelen akademisyenler arasında fikir, teori ve metodoloji alışverişini kolaylaştırır. Doğru çeviri sayesinde bu platformlar, akademik topluluklar arasındaki mesafeyi ortadan kaldırarak sınırların ötesinde işbirliğini ve karşılıklı öğrenmeyi teşvik eder.

Akademik Çeviride Neden Lingopia?

En basit anket sorularından en zorlu patent başvurularına, sosyal sorumluluk çalışmalarından siyasi ve felsefi metinlere kadar binlerce sayfa akademik metin için çeviri hizmeti sunduk. Akademik çeviri hizmetimizde özellikle çeviriyle haşır neşir olmayan alan uzmanları için kaynak dil düzeltme hizmetlerini genellikle ücretsiz sunuyoruz. Bugün bize ulaşıp danışmanlık alabilirsiniz. Akademik metinlerin karmaşıklığı ve özgünlüğü göz önüne alındığında Lingopia, metnin bilimsel ölçekte doğruluğunu ve terminolojisini korumak için gerekli bilgi birikimine sahip olan çevirmenleri bünyesinde barındırır. Müşteri memnuniyetine verdiğimiz önem sayesinde sizlerin ihtiyaçlarına özel çözümler sunarak, her projeyi sizlerin beklentilerini karşılayacak şekilde özelleştiriyoruz. Lingopia olarak, müşterilerinin geri bildirimlerine ve taleplerine açık bir şekilde çalışıyor ve her aşamada iletişimi ön planda tutuyoruz.

Lingopia ekibi, TÜBİTAK MAM’dan Yeditepe Üniversitesi‘ne birçok münferit akademisyen ve öğrenciye tercüme hizmetlerinde destek sundu. Dil bölümlerinden öğrenciler için staj imkanları da sunarak akademik gelişimi desteklemeye devam ediyoruz.

Özet cümle: Akademik çeviri gibi çeviri hizmetlerine bir adım önde başlayın! Lingopia’ya ulaşın, size özel tekliflerimizden ve akademik kadromuzdan yararlanın.

×

Hello!

Click one of our contacts below to chat on WhatsApp

× WhatsApp