[njwa_button id="4903"] Abstract Nasıl Yazılır? - Simultane Çeviri Kadrosuyla 360° Dil Hizmetleri
05330534554 [email protected]

Bu yazımızda araştırma makalesi için abstract nasıl yazılır ve abstract yazılması neden önemlidir gibi sorulara yanıt vereceğiz. Araştırma makalesi için abstract yazılması,  çalışmanızı dergi editörlerine ve araştırmacılara hızlı ve kısa bir şekilde özetler ve onları daha fazla okumaya teşvik eder. Ancak çevrimiçi yayın veritabanlarının her yerde bulunmasıyla birlikte ilgi çekici bir özet yazmak, ciltli kağıt el yazmalarının olduğu günlerde olduğundan çok daha önemlidir.

“Abstract” (özet), bir yazının önemli noktalarını kısa bir şekilde özetleyen, genellikle başlık ötesinde bulunan bir bölümdür. Abstract’ler, bir yazının içeriğini anlamak, değerlendirmek veya bir araştırma makalesinin uygun olup olmadığını belirlemek isteyen okuyucular ve araştırmacılar için önemlidir.

Abstract Nasıl Yazılır Öğrenmeden Önce Abstractların Önemi 

 Abstract’ler, bir yazının temel noktalarını hızlıca gözden geçirmeyi sağlar. Araştırmacılar, bir makalenin ana konularını veya bir çalışmanın temel sonuçlarını öğrenmek için abstract’lere başvurabilirler.

Abstract’ler, bir yazının içeriğini değerlendirmek için kullanılabilir. Bu, okuyucuların ilgi alanlarına uygun makaleleri belirlemelerine yardımcı olabilir. Özellikle araştırma yaparken veya literatür taraması yaparken, abstract’ler yazının içeriği hakkında genel bir fikir edinmeyi sağlar.

Abstract Makaleler Arası Karşılaştırma Sağlar

 Abstract’ler, bir dizi makale arasında karşılaştırma yapmayı kolaylaştırır. Okuyucular, bir konuda yapılan araştırmalar arasındaki benzerlikleri veya farkları daha hızlı belirleyebilirler.

Özetler çalışmanızı “pazarlamak” için vardır ve bu nedenle bir iş özgeçmişinin “yönetici özeti” ile karşılaştırılabilirler: araştırmanızla ilgili en önemli şeyin ne olduğuna dair resmi bir brifingtir.  

Bunu akılda tutarak, abstract nasıl yazılır ve makale fikirlerinizi, hedef okuyucularınızı cezbedecek sağlam bir özete tam olarak nasıl yerleştireceğinizi öğrenelim.

Özetinizi Yazmadan Önce

Özet ne kadar uzunlukta olmalıdır?

Tüm özetler aynı temel amaç doğrultusunda yazılmıştır: Çalışmanızın bir özetini vermek. Ancak soyutun iki temel stili vardır : tanımlayıcı ve bilgilendirici olması gerekir. İşte ikisinin kısa bir açıklaması:

Açıklayıcı özetYaklaşık 100-200 kelime uzunluğunda (veya daha kısa); makalede bulunan bilgilerin türünü belirtir; Makalenin arka planını, amacını ve hedefini kısaca açıklıyor ancak sonuçları, çoğunlukla yöntemleri ve bazen de sonucu atlıyor
Bilgilendirici özetlerBir paragraf ila bir sayfa uzunluğunda; sonuçlar da dahil olmak üzere çalışmanın her yönünü özetleyen makalenizin kısaltılmış bir versiyonu; araştırmanın kendisi için bir “vekil” görevi görür ve daha büyük makalenin yerine geçer

İki tür özet arasında bilgilendirici özetler çok daha yaygındır ve dergilere ve konferanslara gönderimde yaygın olarak kullanılırlar. Bilgilendirici özetler daha uzun ve daha teknik araştırmalar için geçerlidir ve bilim, mühendislik ve psikoloji alanlarında yaygındır; açıklayıcı özetler ise daha çok beşeri bilimler ve sosyal bilim makalelerinde kullanılır. Hangi özet türünü kullanmanız gerektiğini belirlemenin en iyi yöntemi, dergi gönderim talimatlarını takip etmek ve bu dergilerde mümkün olduğunca çok sayıda yayınlanmış makaleyi okumaktır.

Abstract Nasıl Yazılır? Hedef Okuyucunuzu Belirleyin

Özetinizin temel amacı araştırmacıları araştırma makalenizin tam metnine yönlendirmektir. Bilimsel dergilerde özetler, okuyucuların tartışılan araştırmanın kendi ilgi alanlarına veya çalışmalarına uygun olup olmadığına karar vermelerine olanak tanır. Özetler ayrıca okuyucuların ana argümanınızı hızlı bir şekilde anlamalarına yardımcı olur. Özetinizi yazarken şu soruları göz önünde bulundurun:

Çalışmanızın ana hedefi alanınızdaki diğer akademisyenler mi?

Çalışmanız belki de genel halk için yararlı olacak mı?

Çalışma sonuçlarınız özette sunulan daha geniş sonuçları içeriyor mu?

Abstract Nasıl Yazılır? Özetinizin Taslağını Çıkarma ve Yazma

Araştırma makalenizin başlığının  birkaç kısa kelimeyle mümkün olduğu kadar çok konuyu kapsaması gerektiği  gibi, özetinizin de makalenizi ve araştırmanızı tam olarak açıklayabilmesi için çalışmanızın tüm  bölümlerini kapsaması gerekir. Bu görevi yalnızca birkaç yüz kelimelik bir alanda gerçekleştirmesi gerektiğinden, okuyucunun kafasını karıştıracak veya araştırmanızın içeriği ve hedefleri konusunda onları yanıltacak belirsiz referanslar veya ifadeler içermemesi önemlidir. Ne tür bir yazı ekleyeceğinize gelince, bu  yapılması  ve  yapılmaması gerekenleri  izleyebilirsiniz.

Kısaltmalardan veya kısaltmalardan kaçının çünkü bunların okuyucuya anlamlı gelmesi için açıklanması gerekecek, bu da değerli soyut yer kaplar. Bunun yerine bu terimleri ana metnin Giriş bölümünde açıklayın.Bu yazımızda abstract nasıl yazılır sorusunun cevabını vermeye bir makaleye özet yazarken dikkat edilmesi gereken noktalara değindik. Keyifli okumalar!

×

Merhaba!

Talebinizi hemen iletin.

× WhatsApp