Araştırma makalesi için abstract yazılması, çalışmanızı dergi editörlerine ve araştırmacılara hızlı ve kısa bir şekilde özetler ve onları daha fazla okumaya teşvik eder. Ancak çevrimiçi yayın veri tabanlarının her yerde bulunmasıyla birlikte ilgi çekici bir özet yazmak, ciltli kağıt el yazmalarının olduğu günlerde olduğundan çok daha önemlidir.

“Abstract” (özet), bir yazının önemli noktalarını kısa bir şekilde özetleyen, genellikle başlık ötesinde bulunan bir bölümdür. Abstract’ler, bir yazının içeriğini anlamak, değerlendirmek veya bir araştırma makalesinin uygun olup olmadığını belirlemek isteyen okuyucular ve araştırmacılar için önemlidir (Ayrıca bkz. Abstract çevirisi)

Önce Abstractların Neden Önemli Olduğuna Değinelim

Abstract’ler, bir yazının temel noktalarını hızlıca gözden geçirmeyi sağlar. Araştırmacılar, bir makalenin ana konularını veya bir çalışmanın temel sonuçlarını öğrenmek için abstract’lere başvurabilirler.

Abstract’ler, bir yazının içeriğini değerlendirmek için kullanılabilir. Bu, okuyucuların ilgi alanlarına uygun makaleleri belirlemelerine yardımcı olabilir. Özellikle araştırma yaparken veya literatür taraması yaparken, abstract’ler yazının içeriği hakkında genel bir fikir edinmeyi sağlar.

Araştırma Makalelerini Değerlendirmede Abstractın Önemi

Abstract’ler, araştırma makalelerinin kalitesini değerlendirmek için kullanılabilir. Makalenin ana sorununu, metodolojisini ve bulgularını öğrenmek, okuyucuların bir çalışmanın metodolojik güvenilirliğini ve önemini değerlendirmelerine yardımcı olabilir. Abstract’leri okumak, okuyuculara bir makale hakkında hızlı bir anlayış sağlar. Bu, okuyucuların zaman ve kaynak tasarrufu yapmalarına yardımcı olabilir, çünkü abstractler, bir makalenin tamamını okumaya karar vermeden önce temel bilgileri sunar.

Abstract Makaleler Arası Karşılaştırma Sağlar

Abstract’ler, bir dizi makale arasında karşılaştırma yapmayı kolaylaştırır. Okuyucular, bir konuda yapılan araştırmalar arasındaki benzerlikleri veya farkları daha hızlı belirleyebilirler.

Özetler çalışmanızı “pazarlamak” için vardır ve bu nedenle bir iş özgeçmişinin “yönetici özeti” ile karşılaştırılabilirler: araştırmanızla ilgili en önemli şeyin ne olduğuna dair resmi bir brifingtir.

Bunu akılda tutarak, abstract nasıl yazılır ve makale fikirlerinizi, hedef okuyucularınızı cezbedecek sağlam bir özete tam olarak nasıl yerleştireceğinizi öğrenin.

Abstract ne kadar uzunlukta olmalıdır?

Tüm özetler aynı temel amaç doğrultusunda yazılmıştır: Çalışmanızın bir özetini vermek. Ancak abstractte iki temel stili vardır: tanımlayıcı ve bilgilendirici olması gerekir. İşte ikisinin kısa bir açıklaması:

Açıklayıcı özetYaklaşık 100-200 kelime uzunluğunda (veya daha kısa); makalede bulunan bilgilerin türünü belirtir; Makalenin arka planını, amacını ve hedefini kısaca açıklıyor ancak sonuçları, çoğunlukla yöntemleri ve bazen de sonucu atlıyor
Bilgilendirici özetlerBir paragraf ila bir sayfa uzunluğunda; sonuçlar da dahil olmak üzere çalışmanın her yönünü özetleyen makalenizin kısaltılmış bir versiyonu; araştırmanın kendisi için bir “vekil” görevi görür ve daha büyük makalenin yerine geçer

İki tür özet arasında bilgilendirici özetler çok daha yaygındır ve dergilere ve konferanslara gönderimde yaygın olarak kullanılırlar. Bilgilendirici özetler daha uzun ve daha teknik araştırmalar için geçerlidir ve bilim, mühendislik ve psikoloji alanlarında yaygındır; açıklayıcı özetler ise daha çok beşeri bilimler ve sosyal bilim makalelerinde kullanılır. Hangi özet türünü kullanmanız gerektiğini belirlemenin en iyi yöntemi, dergi gönderim talimatlarını takip etmek ve bu dergilerde mümkün olduğunca çok sayıda yayınlanmış makaleyi okumaktır.

Araştırma Özeti Yönergeleri ve Gereksinimleri

Araştırma yazımı ile ilgili herhangi bir makalenin size söyleyeceği gibi, yazarlar hedef dergilerinin web sitesinin Yazarlar için Rehber bölümünde belirtilen belirli yönergeleri ve gereksinimleri her zaman yakından takip etmelidir. Aynı tür geleneklere bağlılık dergi yayınlarına, bir konferansta değerlendirilmek üzere ve hatta bir sınıf ödevini tamamlarken de uygulanmalıdır.

Biçimlendirme ve yapı konusunda her yayıncının belirli talepleri vardır. Dergi yönergelerinde ele alınan bazı genel sorular şunlardır:

Maksimum veya minimum kelime/karakter uzunluğu var mı?

  • Stil ve biçimlendirme gereksinimleri nelerdir?
  • Uygun abstract türü nedir?
  • Uygulanan belirli içerik veya organizasyon kuralları var mı?

Bir araştırma makalesi özeti hazırlarken elbette dikkate alınması gereken başka kurallar da vardır. Ancak taslağı ilk kez gönderdiğinizde belirtilen kurallara uyarsanız, çalışmanızın hemen “genel dosyaya” atılmasını önleyebilirsiniz.

Abstract Nasıl Yazılır?- Hedef Okuyucunuzu Belirleyin

Özetinizin temel amacı araştırmacıları araştırma makalenizin tam metnine yönlendirmektir. Bilimsel dergilerde özetler, okuyucuların tartışılan araştırmanın kendi ilgi alanlarına veya çalışmalarına uygun olup olmadığına karar vermelerine olanak tanır. Özetler ayrıca okuyucuların ana argümanınızı hızlı bir şekilde anlamalarına yardımcı olur. Özetinizi yazarken şu soruları göz önünde bulundurun:

  • Çalışmanızın ana hedefi alanınızdaki diğer akademisyenler mi?
  • Çalışmanız belki de genel halk için yararlı olacak mı?
  • Çalışma sonuçlarınız özette sunulan daha geniş sonuçları içeriyor mu?

Abstract Nasıl Yazılır? – Özetinizin Taslağını Çıkarma ve Yazma

Araştırma makalenizin başlığının birkaç kısa kelimeyle mümkün olduğu kadar çok konuyu kapsaması gerektiği gibi, özetinizin de makalenizi ve araştırmanızı tam olarak açıklayabilmesi için çalışmanızın tüm bölümlerini kapsaması gerekir. Bu görevi yalnızca birkaç yüz kelimelik bir alanda gerçekleştirmesi gerektiğinden, okuyucunun kafasını karıştıracak veya araştırmanızın içeriği ve hedefleri konusunda onları yanıltacak belirsiz referanslar veya ifadeler içermemesi önemlidir. Ne tür bir yazı ekleyeceğinize gelince, bu yapılması ve yapılmaması gerekenleri izleyin:

  • Kısaltmalardan veya kısaltmalardan kaçının çünkü bunların okuyucuya anlamlı gelmesi için açıklanması gerekecek. Bunun yerine bu terimleri ana metnin Giriş bölümünde açıklayın.
  • Kişilere veya diğer çalışmalara yalnızca iyi biliniyorlarsa atıfta bulunun. Aksi takdirde özette çalışmanızın dışında herhangi bir şeye atıfta bulunmaktan kaçının.
  • Özetinizde asla tablo, şekil, kaynak veya uzun alıntılara yer vermeyin; Sunmak ve makalenizin içinde bunlara değinmek için bolca zamanınız olacak.

Abstract Nasıl Yazılır?-Konunuza odaklanmak için özetinizde anahtar kelimeler kullanın

Önemli bir arama aracı, en alakalı terimleri doğrudan özetin altında listeleyen araştırma makalesi anahtar kelimeler bölümüdür. Bu anahtar kelimeleri, okuyucuların veritabanları ve arama motorlarındaki sorgular aracılığıyla arayacakları ve girecekleri, sonunda hedeflerine, yani makalenize varacakları “tüpler” olarak düşünün. Özet anahtar kelimeleriniz bu nedenle aramalarda yaygın olarak kullanılan kelimeler olmalı, aynı zamanda çalışmanızla son derece alakalı olmalı ve özetinizin metninde bulunmalıdır. Hem özet hem de anahtar kelimeler bölümüne araştırmanızın merkezinde yer alan 5 ila 10 önemli kelimeyi veya kısa ifadeyi ekleyin.

× İletişim