Mizanpaj, dergilerde ve gazetelerde bir sayfadaki görsel öğelerin göze hitap edecek şekilde dizilmesiyle oluşturulan sayfa düzenidir. Mizanpaj, bir gazete veya bir dergi için içerik kadar önemlidir. Sayfanın göze hitap etmesi ve bilgiyi okuyucuya verimli bir şekilde iletebilmesi yazarın kendini doğru bir şekilde ifade etmesine yardımcı olur. Mizanpaj grafik tasarımcılar tarafından yapılır. Hazırlanan içerik tasarımcıya mizanpaj yapılması için iletilir. Kaliteli bir çalışma, iyi bir sayfa düzeni demektir. Sayfa ilgi çekici olmakla beraber bilgiyi verimli bir şekilde okuyucuya iletilmelidir.

Mizanpaj Programları

Mizanpaj yapan grafik tasarım uzmanları düzenlemelerini yaparken birçok programdan yardım alırlar. Bu programların en ünlüsü Adobe tarafından geliştirilen ve piyasaya 1999’da sürülmüş olan Adobe Indesign’dır. Tasarımcılara sağladığı geniş seçenek olanakları Adobe’nin diğer şirketlerden bir adım öne çıkmasına yardımcı olmuştur. Adobe Indesign haricinde kullanılan programlar arasında QuarkXpress, Corel Draw ve Microsoft Word bulunur.  Türkiye’de yerel gazeteler genellikle Quark Inc. tarafından 31 Mart 1987’de piyasaya giren QuarkXpress’i tercih eder. Bunun nedeni kullanımının Indesign ile karşılaştırıldığında daha basit olmasıdır. Corel Draw ise daha çok temel matbaa ve baskı işlerinde kullanılır. 

Nasıl Planlanmalı

Bir mizanpaj yapılmaya başlamadan önce, derginin veya gazetenin nasıl bir kitle için yazılacağı bilinmelidir. Çalışma ilgili kitleye hitap edilecek bir şekilde, bu kitlenin ilgisini çekmek amacıyla düzenlenmelidir. Akademik bir dergi için yapılacak çalışma ise, çocuklara yönelik bir yayına göre daha sade olmalıdır. Kullanılan yazı tipi profesyonel bir şekilde seçilmeli, daha resmi görseller tercih edilmelidir. Çocuklara yönelik bir dergi hazırlayacak grafik tasarımcının yaptığı seçimlerin ise gibi dikkat çekici, renkli ve eğlenceli olması gerekir. Burada amaç kolay sıkılan çocukların dikkatlerini sayfada tutabilmektir. Seçilen terimler basit olmalı, kullanılan resimler çocuklara hitap etmeli veya çizim olmalıdır.

Mizanpaj Öğeleri

Mizanpaj yapan bir grafik tasarımcının dikkat etmesi ve düzenlemesi gereken birçok öğe vardır. Herşeyden önce grafik tasarımcı işe, içeriğe uygun görseli seçerek başlar. Bununla birlikte sayfa kenar boşluklarının boyutu , görsellerin seçilip sayfa içinde doğru bir şekilde konumlandırılması, görsel başlık ve resim altı başlıklarının doğru biçimde kurgulanması, vurgu için renkli baskı kullanılması, başlıkların ve spotların sayfa düzenine göre boyutuna karar verilmesi, metne uyacak grafiklerin sütunlara doğru şekilde yerleştirilmesi, içindekiler bölümünün yazımı, yayınlarda yazı tipinin ve puntosunun standart olmasını sağlamak ve sayfanın renk ayarlarını baskıya uygun hale getirmek tasarımcının görevlerindendir.

Mizanpaj kapsamında sunulan OCR hizmeti için bize ulaşabilirsiniz.